Güvenlik Kamera Sistemleri Çözümleri


Kamera Sistemleri

Teknoloji ve elektronik sistemler günlük yaşamın vazgeçilmezlerinden biri olarak bizimle birlikte varlığını sürdürmeye devam ediyor. Tüm teknolojik gelişmeler güvenlik sektörünü de harekete geçirip, kullanıcı için en ideal olan güvenlik sistemleri hakkında kesin sonuç veren çözümler üretmeye devam ediyor.


İnsanların yaşadığı alanlarda kendini güvende hissetmesi için güvenlik kameraları her ihtiyaca uygun olarak üretiliyor ve kamera sistemleri devreye alınıyor. İster ev güvenlik kameraları olsun ister iş yeri güvenlik kameraları, tasarımından kullanım kolaylığına kadar onlarca modelle kullanıcılara daha güvenli bir yaşam sürmelerinde yardımcı oluyor.


KAMERA SİSTEMLERİ

CCTV (Kapalı Devre Televizyon Sistemi)
İP, AHD ve CCTV olmak üzere üç sistem olarak kurulumu yapılmaktadır.
İP kamera sistemlerinde1.3 MP, 2.0 MP, 3.0 MP ve 5.0 MP görüntü kalitesine kadar ulaşan kameralar üretilmektedir.
Analog CCTV sistemde ise 420 TVL 480 TVL 540 TVL 600 TVL 700 TVL 800 TVL ve 1000 TVL çözünürlükte kameralarda üretilmeye başlanmıştır.
AHD Analog HD (HDCVI) Kamera sisteminde analog alt yapı ile IP kamera çözünürlüğünde görüntü alınabilmektedir. 1,3 MP ve 2,0 MP çözünürlükleri bulunmaktadır.
Yüksek çözünürlükte görüntü kalitesi ihtiyaç duyulan, fakat alt yapısı coax kablo ile yapılmış yerlerde uygun fiyatı ve kalitesiyle tercih edilmektedir.
İp sistemde Depolama NVR cihazları yada yazılım ile CCTV sisteminde DVR cihazları ile yapılır.
İp sistemde çözünürlük ve görüntü kalitesi yüksek seviyede olduğundan depolamada kullanılacak Hard disk kamera kalitesine bağlı olarak analog sistemdeki kapasitenin 8 katına çıkabilmektedir.

Dome Kamera
Dome kameralar genel olarak 3,6 mm lens ile yapılandırılmış olduklarından iç mekanlarda ve geniş açı görüntüye ulaşılması gerektiğinde temin edilir.

Box Kamera
Box kamera ayarlanabilir Varifokal resnsi sayesinde çok geniş bir yelpazede kullanılabilmektedir.
Çok yakın ve net görüntü alınması gereken (para, altın, plaka ) ortamlarda kullanılabildiği gibi, Lens büyütüldüğünde uzak mesafeleri görebilmek kabiliyetine sahiptir.

IR Box Kamera
Ir box kameralar dış mekan için tasarlanmış olup genellikle 4mm yada 6 mm sabit lens ile uzun mesafe görüşü için idealdir.Su, nem ,sıcak ve soğuk hava şartlarına dayanıklı imal edilirler.

Speed Dome Kamera
Speed dome kameralar 360 derece dönebilen programlanabilir, 30 X zoom yapabilen kameralardır.
Kullanım alanları geniş ve uzun mesafeli görüş gerektiren yerlerdir.
İstenirse belirli noktalarda bekletme, görüntüyü yakınlaştırma gibi programlanabilmesinin yanında, kontrol klavyesi ile anında zoom yapabilme yada sağa sola döndürülebilme olanağı sağlar.

Kamera sistemi kurulumunda önemli detaylar
Kamera sisteminde çözünürlük önemli bir detaydır.
Fakat kablo kalitesi, adaptör seçimi, kullanılacak kayıt cihazı veri hızı en az kameralar kadar önemlidir.
Kameralar ne kadar iyi çözünürlüğe sahip olurlarsa olsunlar kablo kaliteli değilse görüntünün DVR cihazına net olarak ulaşmasını engelleyecektir.
Adaptör mutlaka kamera sayısı, kameralardaki gece görüşü için tasarlanmış led sayısına bağlı olarak hesaplanmalıdır.
Kayıt cihazı uygun FRM hızında olmalıdır. Hard disk kamera sayısına bağlı olarak hesaplanmalı ve mutlaka kayıt cihazı için tasarlanmış hard diskler kullanılmalıdır.
Belirli mesafeler aşıldığı anda alt yapı ve kablolama fiber optik kablo ile düzenlenmelidir.
Kamera sistemi ihtiyaçlarınız doğrultusunda uzman ekipler ile konumları ve lens ölçüleri belirlenmelidir.


Yangın İhbar Sistemleri

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi her alanı etkiliyor. Artık akıllı ev ya da akıllı ofis dediğimiz sistem, yapılardaki algılama sistemlerine göre çalışıyor. Bu algılamalardan en önemlilerinden biri de yangın algılama sistemleridir.

YANGIN İHBAR SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ
Yangın algılama sistemleri ikiye ayrılmaktadır; Konvansiyonel ve Adresli Sistemler. Konvansiyonel sistemler uygulamada artık fazla yer almayan eski sistemlerdir. Konvasiyonel sistemlerin yerini adresli sistemler büyük ölçüde almışlardır.

1. Konvansiyonel Sistemler
Zon bazında algılama yapılır. Dedektörler ve butonlar tek bir hat üzerine bağlanır. Uygulamada bir zona 20-25 adet eleman bağlanabilir. Bir binanın har katı bir zon olarak projelendirilir ve sadece o katta yangın olduğu izlenebilir.

2. Adresli Sistemler
Nokta – adres bazında algılama yapılır. Dedektör ve butonlar tek bir “Loop” – “ Çevrim” üzerine bağlanır. Kablolama; kontrol panelinden çıkar, saha elemanlarına tek tek paralel bağlanır ve en son noktadaki saha elemanından kontrol paneline geri döner. Buna loop diyoruz. Uygulamada bir loop üzerine 128 adet eleman bağlanabilir. Bir bina olduğu gibi tek bir loop üzerinden kontrol edilebilir. Kablodan ve işçilikten tasarruf sağlanır. Loop üzerine bağlanan bütün dedektör, buton, ve modül gibi saha elemanlarının her birinin bir adresi vardır ve kontrol panelinden izlenir ve gerektiğinde kontrol paneli arıza durumunu bildirir.

2.1 – Analog Adresli Sistemler
Analog sistemlerde tüm ölçümler saha elemanları tarafından; tüm veri toplama, değerlendirme, depolama ve kontrol, kontrol paneli tarafından yapılmaktadır. Dedektörler, ortamdaki duman seviyesi, kirlilik gibi verileri kontrol paneline gönderir. Kontrol paneli, alarm ve arıza gibi uyarıları, dedektörlerin seviye kontrollerini yapar.

2.2 – Interaktif Adresli Sistemler
Her bir dedektör, bulunduğu mahalin özelliğine göre, özel parametrelerle programlanır. Anolog Adresli ve diğer Intelligent Adresli sistemlerden en önemli farkı, dedektörlere programlanan interaktif algoritmik tabanlı parametrelerdir. Sistem her yangın sensöründen gelen bilgiyi değerlendirir ve bu bilgiden öğrenme yeteneğine sahiptir. Bu basit olarak, bir sensör kirlenmeye başladığında veya kirli bir ortamda bulunduğunda otomatik olarak alarm eşik seviyesini arka plandaki seviyesine göre kompanze etmektedir.(Eşik kompanzasyonu).
Daha karmaşık İnteraktif sistem fonksiyonları, gerçek yangın hadisesi ve yangın olmayan durumları birbirinden çok kolay ayırt edebilmekle birlikte, olası çevresel etkileri filtreler veya sıcaklıktan oluşabilecek değişim etkilerine göre hassasiyetini artırabilir.
Sensörler ve İnteraktif karar verme mekanizması arasındaki kararlılığın net sonucu, yüksek performans, yanlış alarmlara bağışıklık ve daha hassas yangın algılama olarak karşımıza çıkar.

UYGULAMA ALANLARI:
Oteller, Evler, Hastaneler, Alış Veriş Merkezleri, Bankalar, Ticari Binalar, Sinema Salonları, Müzeler, Arşivler, Sanat Galerileri, Okullar, Yurtlar, Kreşler, Fabrikalar ve Üretim Alanları, Askeri Projeler, Denizcilik Sektörü.

Yangın alarm sistemi duman, ısı, alev , gaz sızıntı dedektörleri ve kır bas ihbar butonları tetiklemesi ile uyarı veren ,var ise yangın söndürme sistemini de çalıştırabilen sistemlerdir.
Konvansiyonel, Analog Adresli ve Akıllı adresli sistemler olarak üç kısımda inceleyebiliriz.

Konvansiyonel Yangın İhbar Sistemi
Konvansiyonel alarm sistemleri küçük bina yada işletmeler için tasarlanmış 2, 4, 8 bölge olarak tetikleme olduğu(duman, ısı, gaz ) anda hangi bölgede zone var ise bilgisini vermektedir.
Her Loop (bölge) için bir kat tayin edilir ve o katta yangın ihbarının olduğu tespit edilebilir.

Analog ve Akıllı Adresli Sistemler
Akıllı bina sistemleri ile tam uyumludur. Sistem doğalgaz vanasını kapatmak ve elektik hattını kesmek gibi işlemleri karşılamaktadır.
Adresli yangın ihbar sisteminde çok bölümlü ve çok katlı mekanlarda Konvansiyonel sistemden farklı olarak hangi dedektör de tetik olduğunu görebilme olanağı bulunmaktadır.
Otomasyon sistemlerine tam uyumluluk göstermektedir.
İş yerinizin yada evinizin ihtiyaçları ve yangın yönetmeliği doğrultusunda, oda ve bölüm sayılarına bağlı olarak yangın ihbar sistemi Konvansiyonel ya da Adresli olarak seçimi yapılmalıdır.
Uzman ekipler ile doğru m2 de, doğru dedektör, uygun yerlere kırbas butonlar ve sirenler konumlandırılmalıdır.

Alarm Sistemleri

İster evde ister dışarıda olun, Solution Ultima can ve mal güvenliğinizi sağlamak için size ekstra koruma sağlar. Bosch güvenlik panelinizi alarm izleme hizmeti ile birlikte kullandığınızda, aileniz ya da sahip olmak için çok çalıştığınız varlıklarınız için ihtiyaç duyduğunuz hızlı desteği anında alabilirsiniz.

Kullanım Kolaylığı
Sistemi yönetebilmek için tek bir dokunuş yeterli. Harici kurma tuşuna basarak, sistemi harici kurulum moduna geçirebilir, 4 haneli kodunuzu girerek sistemi devre dışı bırakabilirsiniz. Güvenlik sistemleri, sevdiklerinizin ve evinizin geleceğe dönük olarak korunması için bir yatırımdır. Sisteminizin tek bir tuşla sürekli olarak test edilebilme kabiliyeti sayesinde, en iyi şekilde çalışacağından emin olabilirsiniz. 1 tuşuna basılı tutarak sireninizin, 2 tuşuna basılı tutarak dahili sireninizin ya da 3 tuşuna basılı tutarak basarak flaşörlerinizin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kablolu Alarm ya da Kablosuz Alarm Seçeneği
Bazen, sensörlerinizin monte edilmesi gereken yerlere kablo çekilmesi zor olabilir. İleri kablosuz teknolojisini kullanarak, Bosch’un kablosuz sensörleri kablolama ihtiyacı olmaksızın, istenilen her yere monte edilebilir. Sisteminizi giriş noktalarına takılabilecek tuş takımları ya da anahtarlığınıza takabileceğiniz kablosuz uzaktan kumanda cihazını kullanarak kontrol edebilirsiniz.
Alarm sistemleri harekete duyarlı çalışan telefon ile bilgilendirirken aynı anda yüksek ses çıkarma ve ışıklı uyarı ile çevresini de haberdar eden sistemlerdir.
Bim (Beam) dedektörler ile uzun mesafeli alanlar kontrol altında tutulabilir.
Hareket sensörleri ( Pır dedektörler) hareketi algılayan alarm sisteminin olmazsa olmaz parçalarındandır.
Manyetik kontak kapı ve pencere sistemlerinde konumlandırılır. Kapı ve pencerenin açılması ile devreye girmektedir.
Mesken yada küçük ölçekli iş yerlerinde Duman dedektörü , gaz sızıntı dedektörü, su baskını dedektörleri sisteme dahil edilebilmektedir.
Siren, pır dedektör,manyetik kontak, sisteme bağlı olarak bazı modellerde keypad ile uygulaması yapılmaktadır.
Sistemin içinde mevcutta bulunan 2 adet akü sayesinde elektrik kesintilerinde bile sistem ev yada iş yerini korumaya devam etmelidir.
Uzman görüşleri doğrultusunda risk alanları tespit edilmeli ve uygun sistem için çözümler sunulmalıdır.


Kolay Kurulum Seçeneği

Anahtarlığınıza takılabilecek kablosuz uzaktan bir kumanda kullanılarak programlanabilir. Bu küçük kumandalar, sadece küçük bir tuşa basarak evinizdeki sistemi kurmaya veya açmaya olanak verir. Kablosuz kumanda, sistemi STAY modunda çalışması için de ayarlayabilir. Kumanda, bir panik butonu gibi çalabilir, ve ışıkları yakabilir ya da garaj kapısını açabilir. Otomatik kurulum özelliği, sistemi kurmayı unuttuğunuzda devreye girerek sürekli korumayı garanti eder.

Esnek Güvenlik
Hırsız alarmını, yangın alarmını, sistem değişikliklerini ve panik butonları izlemek için kullanılabilen sekiz farklı programlama bölgesine sahiptir. Işık kontrolü, garaj kapıları ya da elektrik kilit mekanizması kontrol etmek gibi çeşitli çıkış konfigürasyonları sağlamak için programlanabilir.
Ayrıca duman algılama cihazları için ayrı bir siren sesi mevcuttur. Alarm sistemleri iki ayrı bölgeye bölünebilir. Bu size, iki ayrı sistem gibi çalışan bir güvenlik sisteminin esnekliğini sunar. Hem ev, hem garaj alanınız tek bir sistemle, tek bir sistem maliyetine korunabilir.
Sistemdeki tüm kullanıcılar birinci, ikinci veya her iki bölgede de kişisel giriş izinine sahip olabilir. Her bölge, istenildiği takdirde, izleme firmalarına ayrı ayrı raporlayabilir. Bu özellik, paylaşılan ticari işletmeler için mükemmel bir çözümdür.

Bosch Solution Ultima Alarm Sistemleri
Ev güvenliğinde ihtiyacınız olan herşey. Solution Ultima ile birçok güvenlik ve saha ekipmanını kontrol edip izleyebilirsiniz. Örneğin;
İç ve dış aydınlatma
Sirenler ve ziller
Garaj kapısı motorları
Çıkışlar
Kapılar ve pencereler
Süreç izleme

Özellikler
Tamamıyla Programlanabilir 8 Bölge
16 Şifre – 8 Tuş Takımı Şifresi, 8 RF Şifresi
16 Kablosuz Cihaz
2 farklı bölgeye bölünebilme
STAY / AWAY Kurma Seçenekleri
Kullanıcı şifresi bazında seçilebilen raporlamalar
Giriş ve Çıkış Uyarısı
Otomatik Kurma
Telefon aracılığıyla uzaktan kurma
Bölgesel Kilitleme
40 Olaylık Hafıza
LED ve LCD ICON Tuş Takımı Desteği
Programlanabilir Çıkışlar
Dinamik Batarya Testi
Gündüz Alarmı
Test Modu
“Back to Base” Raporlama
Harici Raporlama
Programlanabilir 5 Çıkış
Çift Girişli Zamanlayıcılar
AC Hata Denetimi
Telefon Hattı Denetimi